تغییر رنگ موی سر ، هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  معمولا برای تغییر رنگ موی سر از ابزار براش استفاده می شود که در سطح مقدماتی فتوشاپ بوده و بیشتر برای بخش هایی کاربرد دارد که موی سر به صورت یکنواخت این امکان را در اختیار طراح قرار میدهد تا بعد از Select کردن بتواند قسمت مورد نظر را تغییر رنگ بدهد . اما اگر بخواهید به صورت پیشرفته اینکار را انجام بدهید این روش نمی تواند نیاز شما را برآورده کند زیرا در تصاویر دیجیتال عکاسی نباید نقص و مصنوعی بودن رنگ مشخص شود . حتما باید طوری بخش های مختلف تغییر رنگ بر روی آن اعمال شود که هیچ فردی نتواند تشخیص بدهد که رنگ موی سر طبیعی است یا با استفاده از برنامه های طراحی اینکار انجام شده است .در ادامه چند روش برای تغییر رنگ و ایجاد هایلایت موی سر آموزش میدهم .


  1. ابتدا تصویری که در ادامه قرار میدهم را با کلیک راست و انتخاب گزینه Save As بر روی کامپیوتر ذخیره کرده و وارد فتوشاپ کنید .

  1 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  2. تا به حال برای رنگ کردن موی سر از پنل Selective Color استفاده کرده اید ؟ کافیست بر روی آیکون Adjustment کلیک کرده و گزینه Selective Color را انتخاب کنید تا پنل مربوطه نمایش داده شود . سپس یک پنل برای تغییر رنگ فعال می شود که با تغییر و حرکت دادن اهرم ها رنگ تغییر می کند . آیکون Adjustment با فلش قرمز مشخص شده است .شما با استفاده از پنل و تغییر 4 مد رنگی می توانید به دهها رنگ موی سر دست پیدا کنید . باید کمی حوصله داشته باشید و اهرم ها را جابجا کنید .

  2 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  3 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  4 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  5 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  3. تمام پنل های رنگی بر روی کل یک تصویر اعمال می شوند . به همین دلیل برای حذف و محو کردن رنگ هایی گه بر روی صورت و پس زمینه نیز اعمال شده است کافیست ابزار براش را انتخاب کرده ، بر روی لایه ماسک Selective Color کلیک و شروع به محو کردن قسمت هایی کنیم که دوست نداریم تغییرات رنگی بر روی آن نیز اعمال شود . مثل صورت ، چشم ها و لب .

  6 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  7 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  8 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  4. روش دوم استفاده از پنل Hue/Saturation به صورت حرفه ای می باشد . کافیست بر روی آیکون Adjustment کلیک کرده و گزینه Hue/Saturation را انتخاب کنید تا پنل مربوطه نمایش داده شود .

  9 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  4.1. از تنظیمات بالای صفحه Reds را انتخاب کنید تا بتوانید از قطره چکان های درصد رنگ کمک بگیرید . در صورتیکه یکی از رنگهای مشخص شده انتخاب نشود نمی توانید از سه ابزاری که در تصویر پایین مشخص شده است استفاده کنید .
  سه ابزاری که من با عنوان قطره چکان از آنها نام بردم با عنوان های EyeDropper Tool و Add to Sample در جعبه ابزار نیز وجود دارد . توسط این ابزار میتونید به شکل خیلی ساده و راحت و با یک کلیک در مکان مورد نظر ، رنگ اون بخش رو بدست بیارید .

   من ابتدا در تنظیمات گزینه Saturation را برابر با صفر تنظیم می کنم .

  10 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  11 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  4.2.ابزار subtract form sample را انتخاب کرده و روی پوست صورت کلیک کنید تا رنگ تغییر کند . یکبار هم بر روی ابروها کلیک کنید تا کمی رنگ موی سر تغییر کند. حالا برای محو کردن قسمت هایی که نباید رنگ میشد از ابزار براش استفاده کنید . بر روی لایه ماسک Hue/Saturation کلیک و شروع به محو کردن قسمت هایی کنیم که دوست نداریم تغییرات رنگی بر روی آن نیز اعمال شود . مثل صورت ، چشم ها و لب .

  12 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  13 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  14 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  همانطور که مشاهده می کنید بعضی از قسمت ها رنگ مصونوعی و خاکستری دارد که باید محو شود . به همین دلیل بهتر است از یک هایلایت برای این قسمت کمک بگیریم .
  لایه تصویر اصلی را انتخاب کنید و بر روی رنگ فورگراند کلیک تا ابزار قطره چکان آن فعال شود. سپس از قسمتی از موی سر که می خواهید به عنوان رنگ هایلایت استفاده شود نمونه برداری کنید .

  15 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  4.3. سپس یک لایه جدید ایجاد کرده و مد لایه را برابر با Color قرار بدهید .
  4.4. برای رنگ کردن قسمت هایی که به صورت خاکستری می باشد کافیست ابزار براش را انتخاب و شروع به اسپره کردن کنید .

  16 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  17 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  5 . اگر از رنگی که ایجاد کرده اید راضی نیستید نگران نباشید . یکبار دیگر بر روی آیکون Adjustment کلیک کرده و گزینه Curves را انتخاب کنید تا پنل مربوطه نمایش داده شود . سپس با تغییر مد رنگی و اهرم هایی که در اختیار شما قرار داده می شود می توانید رنگ مورد نظر را تغییرا داده و بعد از ریدن به رنگ دلخواه ، قسمت هایی که نباید رنگ آن تغییر می کرده را با ابزار براش محو کنید .

  18 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  19 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  20 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  21 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  22 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  6. یکی دیگر از روش های هایلایت کردن، ایجاد یک لایه جدید .
  6.1. انتخاب ابزار براش و رنگی که به موی سر نزدیک باشد و بتواند روشنایی مورد نظر را اعمال کنید .
  6.2. تغییر مد لایه و شفافیت یا همان Opacity .

  23 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

  24 تغییر رنگ موی سر همچنین هایلایت کردن با استفاده از فتوشاپ

     منبع : www.learning.asarayan.com